Udstyr · Med modelserien Viola, spiller LMC også med på tidens nye miljørigtige trend, der handler om at begrænse CO2-udledningen mest muligt. Små biler er in, og det har fået LMC til at konstruere tre letvægtsmodeller til moderne campister.
Selv om den er lille, har den en dyb, blød og rumlig klang. Viola er det italienske navn for en bratsch, som er et strengeinstrument lidt større end violinen. Og så er Viola også navnet på en campingvogn - eller rettere tre modeller i tyske LMC Caravans fem modelserier i 2009, der alle bærer navne fra musikkens verden.
LMC har med modelserierne lagt sig tæt op ad nye bløde værdier på markedet. Og med Viola spiller LMC også med på tidens nye miljørigtige trend, der handler om at begrænse CO2-udledningen mest muligt. Små biler er in, og det har fået LMC til at konstruere tre letvægtsmodeller til moderne campister.
Lette i vægt - lette i pris
Der er tale om tre modeller, som ikke bare er lette. De er med priser fra knap 90.000 til knap 110.000 kroner også særdeles prisgunstige.
Den mindste vogn er for campister uden børn. Den har en egenvægt på blot 720 kilo, så den må trækkes af stort set alle biler. Viola 330 er en lille campingvogn på bare 3,3 meter. Men den er også en fuldt udstyret moderne campingvogn med køkken og toilet i bagenden og en stor rundsiddegruppe i forenden.
I den lidt længere Viola 420 K har LMC formået at skabe en lille, let familievogn med to køjer i bagenden og en egenvægt på 860 kilo.
- Og er man en familie på tre, har denne vogn er særlig smart detalje. Den nederste tværvendte køje kan slås op, så man omdanner køjerummet til en såkaldt hækgarage, hvor man gennem den store garage-lem kan laste for eksempel cykler og barnevogn i lastrummet, fortæller Tommy Rasmussen fra LMC Forhandlerforening.
Også en vogn til den pladskrævende familie
LMC lancerede i først omgang kun de to små modeller i Viola-serien, men fabrikken har siden føjet endnu en Viola-model til. Viola 500 K er for den mere pladskrævende familie,
men trods sine godt fem meter i længden er egenvægten holdt nede på omkring 950 kilo. Modellen er udstyret med både dobbeltseng og køjer i bagenden, en opholdsgruppe i siden og højkøleskab i køkkenet.
Som standard er alle modellerne monterede med LMC´s smarte kombi-kassetter, og myggenettene er behandlede med en sølvbelægning, der giver en spejlrefleks, som gør det svært at se ind i vognen.
- Som standard er vognene også udstyrede med Dometic´s drejbare toiletter med porcelænskummer. Der er virkelig tale om campingvogne i moderne design med lyse farver både udvendigt og indvendigt, som både tiltaler de unge campister og de lidt ældre par, som vil have en let og moderne vogn, siger Tommy Rasmussen.