Ny pladsvurdering: På camping tæt ved Bonbon Land

Per Højgaard - Den 01/05-2006

Campingpladser ·  I sommeren 2005 var Campingland-familien på Sjælland for at teste en håndfuld pladser. En af dem var den sydsjællandske "De Hvide Svaner Camping" der ligger tæt ved Næstved, Holmegaards Glasværk og Bonbonland. Og den store plads er stor i bogstaveligste forstand, men også på flere andre måder.

De Hvide Svaner er på flere måder en stor plads. Dels er den meget rummelig med mange friarealer, og dels er den stor målt på engagement og faciliteter. Legeplads, svømmebassin, hyggestue, minimarked er blandt nogle af de mange tilbud pladsen råder over.

Aktivitetsprogrammet for pladsen er spækket med forskellige aktiviteter. Blandt andet var Næstved Brandvæsen forbi for at sprøjte med skum, hvilket var meget populært blandt børn og unge - også dem på 40 - og hver dag er der nye sjove og spændende udfordringer på plakaten.

Har man båden med på camping kan den sættes i vandet fra pladens egen lille "havn" hvor der også findes et stort grønt område med borde og bænke, samt en lille kiosk/grillbar.

Læs mere, se pladsvurderingen og gense fotoreportagen fra besøget på pladsen via linket øverst i artiklen