Nordsø Museet brændt ned!

Per Højgaard - Den 16/12-2003

Camping ·  Den populære turistattraktion Nordsø Museet stod sent tirsdag aften i flammer oplyser DR Nyhederne. Ifølge DR er museet så medtaget, at det ikke står at redde.

Med et slag har Nordjylland mistet en af egnens absolut største turistattraktioner. Nordsø Museet stod tirsdag i flammer og skaderne er omfattende.

Hovedbygningen, der indeholder Europas største akvarium - det populære ”oceanarium” - står næppe at redde fortalte den vagthavende hos Hjørring Politi tirsdag aften til DR Nyhederne.

100 millioner og 10 års arbejde
100 millioner kroner og godt 10 år er der gået med at bygge Nordsø Museet op, og mellem 200-300.000 personer gæstede museet årligt.

En tydeligt bedrøvet borgmester for Hirtshals Kommune fortalte til DR Nyhederne, at forventningerne til en genopbygning af museet rækker flere år ud i fremtiden.

Årsagen til branden er endnu ukendt.

Billederne stammer fra Campingland-familiens besøg i september 2002.