Campingpladser · Foråret er kommet, og det samme er programmet for Karup Å Marked 2013 som arrangeres af Lions Club Karup og Hessellund Sø-Camping.
Det er et stort arrangement der i år bliver præsenteret, og som byder på et hav af underholdning. Årets store trækplaster er og bliver Lars Lilholt Band som i år har Tine Lilholt tilbage i Bandet. Lilholt vil spille mange af de gamle sange så både ”Den hvide dværg”, ”Fandens viol”, ”Cafe måneskin” og ”Mikkel han er død” vil lyde ud over heden denne aften.
Men ikke kun Lars Lilholt kan opleves denne dag.
Allerede kl. 11.00 vil Hawk-Eye & Hoe starte op i telte med Irsk folkemusik, efterfulgt af
”De Glade Sømænd” med deres vanvittige og morsomme sømandsviser –
kl.15.00 indtager Tørfisk scenen ”teltet” og underholde.
kl. 17.00 vil Queen Machine gå på friluftsscenen og spille hits som ”We Will Rock You”, ”We are the Champion” og mange flere.
Kl. 19.00 vil Poul Krebs og band spille på den store scene - en jubilæumssætliste med masser af greatest hits.
Det tyder på, at der i år, igen er skruet et rigtig godt program sammen, hvor der atter vil blive skabt en nærmest magisk stemning blandt publikum en lun sommeraften nær Ådalen på Hessellund Sø-Camping.
Og som lejrchef Jørgen Hansen afslutter ”hvor har man mulighed for at få så mange oplevelser for kun 195,- kr.” som billetterne til lørdag eftermiddag og aften koster i forsalg”
Danmarks nok billigste koncertbillet – én pris- 4 topnavne og masser af anden underholdning i løbet af dagen.
Det er ikke kun musikken der fylder denne weekend. Allerede fredag den 14/6 danner det store telt rammen om 70er festen, med fællesspisning og dans. Hvert år samles omkring 500 festglade mennesker til denne aften, så det er en fest der ”er kommet for at blive”
Billetter til dette arrangement kan købes i Informationen på campingpladsen til kr. 70,- – men vent ikke for længe, for der er altid rift om dem, siger Jørgen Hansen.
Der ud over byder weekenden på masser af kræmmere der er klar til en god handel, og Rabeks Tivoli vil også være til stede hele weekenden.
Hele programmet kan ses her